Lop Buri miasto małp – czy zasługuje na to miano? Moim zdaniem TAK! W tym wpisie przedstawię Ci co warto tu robić, gdzie iść i jak się zachować w towarzystwie małp.

Historia miasta Lop Buri

Historia miasta sięga do czasów Dvaravati, które miały miejsce ponad tysiąc lat tem].
Według legend, zostało założone przez króla Kalavarnadisha, który przybył z terenów dzisiejszego Pakistanu w roku 648.

Lop Buri miasto małp w Tajlandii zabytki które zostały budowle podczas wojny z Birmą

W tamtym czasie, Lopburi, znane wtedy jako Lavapura, było jednym z ważniejszych ośrodków cywilizacji na terenie basenu rzeki Menam.

Miasto zostało opisane przez Marco Polo pod nazwą Locach. Po powstaniu Królestwa Ayutthaya w XIV wieku, Lopburi stało się twierdzą kontrolowaną przez władców tego królestwa.
Zniszczone tak samo jak Ayutthaya podczas wojny z Birmą.

Lop Buri miasto małp

Jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy w Lop Buri są makaki, które żyją w centrum miasta i są tam traktowane jak mieszkańcy. Można je zobaczyć, jak swobodnie poruszają się po ulicach, bawiąc się i jedząc pokarm dostarczany przez mieszkańców i turystów. Jest to niezwykłe zjawisko, ponieważ zazwyczaj makaki są traktowane jako zwierzęta dzikie, a nie jako członkowie społeczeństwa.

małpa na chodniku Lop Buri miasto małp

Gdzie spotkać małpy w mieście?

trzy małpy siedzące na chodniku - gdzie zobaczyć małpy na ulicy - Lop Buri

Jeśli zastanawiasz się gdzie spotkać małpy w mieście na wolności to doskonałym miejscem będzie Lop Buri miasto małp.
Po wyjściu z dworca po drugiej stronie ulicy można zwiedzić świątynię.
Ja ją sobie akurat odpuściłem bo podczas długiej wizyty w Ayutthaya dokładnie przyjrzałem się już podobnym konstrukcjom. 🙂

Następnie jak dworzec masz za plecami skręć w prawo i już po około 100m powinieneś zobaczyć pierwsze biegające po ulicach małpy.

Świątynia z małpami Lop Buri

Miejsce, któ®e zdecydowanie warto odwiedzić będąc w tym mieście to widoczna na zdjęciu świątynia z biegającymi dookoła małpami. W tej okolicy jest ich najwięcej.

Małpy są raczej spokojnie, nie atakują turystów, chodź podchodzą blisko, nawet na odległość 1 kroku.

Ja zachowałem bezpieczną odległość, aby także one czuły się komfortowo na swoim terenie.

Jak zachowywać się w towarzystwie małp?

Te akurat nie były nachalne, jedyne na co warto było uważać, to aby nie nadepnąć na jakąś na chodniku i dodatkowo nie zachęcać ich do ataku np. przez kuszenie jedzeniem.

Wejście do świątyni kosztowało 50THB czyli ok 6zł.

Co warto zobaczyć w Lop Buri?

Warto przede wszystkim przejść się po okolicy. Można wtedy zobaczyć małpy w niecodziennych sytuacjach, a także inne ciekawe budowle, a w zasadzie ich pozostałości po wojnie z Birmą.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Lop buri to miejsce, w którym można poczuć historię i tradycję, podziwiać piękne zabytki i świątynie, a także doświadczyć niezwykłego zjawiska, jakim jest współistnienie ludzi i makaków. To sprawia, że Lop buri miasto małp jest trafnym określeniem.
To miejsce na pewno zapadnie w pamięć każdemu, kto je odwiedzi.