Jak zwiedzać Ayutthaya?

Zanim dowiesz się co zwiedzić i jakie są ciekawe miejsca w Ayutthaya, to zacznijmy od znalezienia Twojej lokalizacji aby najlepiej rozplanować kolejność zwiedzania. Dzięki temu nie będziesz skakać bez sensu po liście, którą zaraz wymienię 🙂
Najlepiej dodać wszystkie pinezki do mamy np. Google, a następnie zmieniać ich kolejność tak by ułożyła się sensowna trasa dla Twojej lokalizacji.

Co zwiedzić w Ayutthaya?

Ayutthaya ma na swoim terenie wiele niesamowitych świątyń, mniej lub bardziej zniszczonych. Są one jednak do siebie stosunkowo bardzo podobne, dlatego przedstawię tu najbardziej różnorodne i moim zdaniem obowiązkowe do odwiedzenia będąc w Ayutthaya.
Jeśli zdecydujesz się zwiedzać Ayutthaya na piechotę z pewnością natrafisz również na inne ciekawe miejsca i pozostałości świątyń.

Ayutthaya świątynia Wat Yai Chaimongkol

co zwiedzić w Ayutthaya świątynia Wat Yai Chaimongkol

Wat Yai Chaimongkol to jedna z najbardziej znanych świątyń w Ayutthaya, dawnej stolicy Tajlandii. Ta imponująca budowla została wybudowana w 1357 roku i od tamtej pory jest ważnym miejscem kultu dla mieszkańców regionu. Świątynia jest szczególnie znana ze swojego ogromnego posągu Buddy, który zdobi jej centralny kompleks. Wewnątrz Wat Yai Chaimongkol znajduje się wiele pięknych komnat i pomieszczeń modlitewnych, w których można podziwiać rzeźby i malowidła przedstawiające ważne momenty z historii buddyjskiej. Dzięki swojej historii i pięknym dekoracjom Wat Yai Chaimongkol jest nie tylko ważnym miejscem religijnym, ale także turystycznym atrakcją, której nie można przegapić podczas wizyty w Ayutthaya.

Warto wspomnieć, że można wejść na górę tej świątyni, z której jest całkiem ciekawy widok.
Dookoła znajdują się pomniki Buddy, zarówno mniejsze jak i większe.

Leżący wielki Budda

W okolicy znajduje się również wielki pomnik leżącego buddy. Podobny do tego w Bangkoku, jednak tutaj zamiast w zamkniętej ciasnej świątyni możemy go zobaczyć na świeżym powietrzu – świątynia zostałą zniszczona.

Wat Maha That – świątynia z głową Buddy w drzewie

Po drodze warto odwiedzić pozostałości po Wat Maha That. Znajduje się tu również legendarna głowa Buddy w drzewie. Legenda głosi, że to cud i Budda chroni to miejsce.

Uwaga! – Teraz popsuję legendę, więc jeśli chcesz dalej w nią wierzyć to opuść ten akapit.
Podczas niszczenia świątyni przez wojska Birmańskie głowa buddy potoczyła się w okolice drzewa, które z czasem oplotło je korzeniami i tak oto teraz ładnie się prezentuje.

Wat Chai Watthanaram – ciekawe miejsce w Ayutthaya

Koniecznie musisz odwiedzić to miejsce! Wejście kosztuje zaledwie 50THB czyli około 6zł, a dzięki zachowanym zabytkowym budowlom można rewelacyjnie poczuć klimat tego miejsca. Na mnie na świątynia zrobiła ogromne wrażenie i w ciągu mojego tygodniowego pobytu w Ayutthaya byłem tam 2 razy.
Szukając jakichkolwiek treści na temat Ayutthaya to z pewnością widziałeś właśnie tą świątynię.

Wielki złoty Budda w świątyni Ayutthaya

wielki złoty Budda w Ayutthaya

Dalej zastanawiasz się co zwiedzić w Ayutthaya? Świątynia z wielkim złotym Buddą na prawdę robi oszałamiające wrażenie. Pamiętaj o odpowiednim stroju i stosownym zachowaniu – świątynia jest ciągle aktywna i ludzie ją bardzo licznie odwiedzają modląc się.

Cała świątynia jest pięknie zdobiona i warto na tą wizytę poświęcić conajmniej pół godziny.

Około 5-10min spacerem od tej świątyni znajduje się kolejna, znacznie mniejsza, jednak z dostępem do rzeki. Można tu złapać oddech, spokojnie odetchnąć i nakarmić rybki 🙂

świątynia słoni Ayutthaya

Wioska Japońska w Ayutthaya

wioska Japońska w Ayutthaya to zdecydowanie ciekawe miejsce w Ayutthaya

Jeśli masz nieco więcej czasu, warto odwiedzić również wioskę Japońską w Ayutthaya. Jest to niewielkie nowoczesne muzeum pokazujące historię przybyłych Japończyków na tereny dawnej Ayutthaya.
Zdecydowanie jest to ciekawe miejsce w Ayutthaya.

Na ile dni zostać w Ayutthaya?

Większość osób poleca 1-2 dni. Ja zatrzymałem się tu na tydzień licząc na to że będzie większy spokój, wchłonę jeszcze bardziej klimat historycznego miasta a do tego jest tu atrakcyjniej cenowo niż np w Bangkoku.
Jeśli zostaniesz nieco dłużej lub wystarczy Ci czasu warto odwiedzić również wioskę Japońską.

Czy warto zostać na tydzień w Ayutthaya? – Miasto jest sympatyczne, niewielkie ale mimo to bardzo głośne. Mi zdecydowanie bardziej podoba się już teraz w Chiang Mai – spokojniej, cenowo i tak lepiej niż w Bangkoku. Za to jest tutaj co robić zarówno w dzień jak i w nocy 🙂

Podsumowanie – ciekawe miejsca w Ayutthaya

Będąc w Tajlandii warto umieścić miasto Ayutthaya na swojej liście podróży. Pozostałości świątyń robią na prawdę oszałamiające wrażenie. Będąc w Bangkoku możesz skorzystać np. z jednodniowej wycieczki do Ayutthaya.

Niedaleko znajduje się również ciekawe miejsce – Lop Buri miasto małp – przeczytaj i dowiedz się dlaczego warto.