Jim Thompson House to jedno z tych miejsc, które można znaleźć we wszystkich przewodnikach po Bangkoku. Jednak tak popularne jest to miejsce z dobrego powodu. To elegancki drewniany dom w stylu tajskim został zbudowany w 1959 roku i znajduje się w fantastycznym miejscu tuż przy kanale, otoczony ogromnym i bujnym ogrodem. Był to dom Amerykanina Jim H. W. Thompsona, słynnego przedsiębiorcy przemysłu jedwabniczego w Tajlandii po II wojnie światowej. Dom jest pięknie zachowany i przekształcony w muzeum, gdzie można przechadzać się po pokojach i poczuć obecność poprzedniego właściciela, samego Jim Thompsona. Muzeum Jim Thompson House składa się z sześciu starożytnych budynków w stylu tajskim, otoczonych pięknym ogrodem. Na terenie muzeum znajduje się również sklep z ubraniami i produktami jedwabnymi Jim Thompsona, centrum sztuki oraz wspaniała restauracja. A na dodatek, można dowiedzieć się o tajemniczym zniknięciu samego Jim Thompsona. To fascynująca historia, a ja uwielbiam tajemnice!

jim thompson house muzeum w Bangkoku

Kim był Jim Thompson?

Historia Jima Thompsona jest fascynująca! Jim Harrison Wilson Thompson urodził się w Ameryce, w stanie Delaware, w 1906 roku. Ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Princeton w 1928 roku. Po II wojnie światowej został wysłany do Bangkoku jako oficer wojskowy i zakochał się w Tajlandii i Bangkoku (kto by mu się nie poddał…)! Po zakończeniu służby wojskowej na stałe osiedlił się w tym pięknym kraju.

Jim Thompson został zafascynowany tradycyjnym tajskim ręcznym tkactwem jedwabiu, sztuką, która była długo zaniedbana. Wtedy jedwabne produkty uważane były za staromodne, a ich wytwarzanie było umierającym rzemiosłem. Thompson postanowił jednak ożywić tę sztukę i zaczął projektować bardziej nowoczesne ubrania i produkty z jedwabiu. W rezultacie założył tajską firmę jedwabiu w 1948 roku. Zaczął wprowadzać tajski jedwab na światowy rynek. Okazało się, że światowi projektanci kochają tajski jedwab, i nie minęło wiele czasu, zanim biznes jedwabiu Thompsona stał się ogromnym sukcesem. Jednym z najważniejszych powodów jego sukcesu w USA było to, że słynny musical „Król i ja” Rodgersa i Hammersteina używał tajskiego jedwabiu Thompsona we wszystkich swoich kostiumach.

Technika tajskiego tkactwa jedwabiu ma kilkaset lat. Każde dziecko uczyło się tkania, ale każda rodzina tkała tylko na swoje własne potrzeby. Ich wzory i kolory nie były odpowiednie dla zagranicznego rynku. Zajęło nam wiele czasu, aby dowiedzieć się, czego światowy rynek wymaga. Nie ma dla nas znaczenia, jak dobrze znamy naszych klientów. To, co naprawdę się liczy, to to, czy podobają im się nasze produkty, czy nie.

Thompson nie wynalazł jaskrawych kolorów i dramatycznych kombinacji kolorów, które obecnie kojarzymy z tajskim jedwabiem, ale pomógł tysiącom biednych Tajów wydostać się z ubóstwa, dając im pracę. Zrobił coś mądrego, pozwolił kobietom na prowincji Tajlandii pracować w domu, tkać jedwab. W ten sposób mogły być zarówno gospodynią domową, jak i mieć dochód, nie musząc przeprowadzać się do Bangkoku, by pracować.

Na terenie Jim Thompson House znajduje się również sklep, w którym sprzedawane są piękne ubrania i produkty jedwabne. To idealne miejsce na zakupy pamiątek i prezentów z Tajlandii. Ale ponownie, są to produkty z wysokiej jakości jedwabiu, więc nie oczekuj tanich cen w tym sklepie.

kolekcja eksponatów w jim thompson house

Jim Thompson był wyjątkowym człowiekiem i wyróżniał się na wiele sposobów. Był Amerykaninem, był architektem, był emerytowanym oficerem armii, był szpiegiem, projektantem i producentem jedwabiu oraz znanym kolekcjonerem antyków.

Muszę powiedzieć, że sam jedwab ma dużo uroku. Otacza go aura egzotycznego tajemnicy i bogactwa. Od wieków był tkaniną królów i królowych. Patrząc na nasze wyniki sprzedaży, wszyscy muszą się ubierać jak królowie.

Jim Thompson naprawdę kochał Tajlandię, chciał zbudować w Bangkoku dom, w którym mógłby mieszkać. Ale będąc miłośnikiem historii i antyków, nie chciał budować jakiegokolwiek domu. O nie, chciał zbudować stary tradycyjny antyczny drewniany tajski dom, używając części starych domów znalezionych na północy kraju.

rysunki w muzeum jim thompson house

Zebrał sześć starych budynków z teaku z różnych miejsc w Tajlandii, część z dawnej stolicy Tajlandii – Ayutthaya. Wszystkie domy miały tradycyjny styl architektury tajskiej i miały co najmniej dwa wieki. Sześć domów zostało rozebranych i przewiezionych do Bangkoku kanałem. Zostały złożone na zielonym i bujnym terenie tuż przy kanale i stały się domem Jima Thompsona. Niektóre z domów w muzeum Jim Thompson House Mała replika lub kapliczka jednego z dużych domów znajduje się w ogrodzie Domy były zachowane w tym samym oryginalnym tradycyjnym stylu architektury, a podczas budowy i montażu domów przestrzegano wszystkich zwyczajów i konwencjonalnych rytuałów religijnych.

Czerwona farba na zewnętrznych ścianach domów to środek konserwujący, który często występuje na wielu starych budynkach tajskich. Thompson wprowadził się do tego pięknego starego domu w 1959 roku, po tym jak astrologowie powiedzieli, że jest bezpieczny i odpowiedni czas na zamieszkanie.

Jan Gulczyński Inspiracje Podróżnicze w Bangkoku

Dom został umieszczony na wysokich palach, aby uniknąć zalania go podczas pory deszczowej. Niektóre z budynków zostały podniesione na całe piętro nad ziemię, tak jak w dawnych czasach, aby zapobiec zniszczeniu domu przez powodzie. Thompson dodał jednak swoje własne akcenty do budynków. Na przykład, w domu umieścił centralne schody wewnątrz, a nie na zewnątrz, co jest bardziej powszechne w starych domach tajskich. Odwrócił również panele ścienne pod oknami, które są pięknie zdobione, tak aby teraz były zwrócone do środka, zamiast mieć zewnętrzne ułożenie. Dom jest utrzymany dokładnie tak, jak był, kiedy Jim Thompson tam mieszkał do 1967 roku.

tradycyjny Tajski dom w Bangkoku

Thompson był pasjonatem, który uwielbiał zapraszać gości z całego świata na obiad do swojego domu. Miał pasję do starych antyków i prawie każdy weekend spędzał na polowaniu na antyki w Bangkoku i okolicy. Kochał także przyrodę i swój ogród. Oszałamiający ogród otacza Jim Thompson House.

Zniknięcie Jima Thomsona

Smutne i tajemnicze zniknięcie Jima Thompsona W niedzielę 26 marca 1967 roku, będąc na wakacjach w Górach Malezyjskich z przyjaciółmi, Jim Thompson wychodzi na spacer po lunchu i nigdy nie wraca!

Zostawił wszystkie swoje rzeczy, w tym paszport, w hotelu, więc z pewnością musiał planować powrót… albo coś innego?!
W ciągu następnych jedenastu dni po jego zniknięciu zarówno policja, jak i kilku amerykańskich i brytyjskich oficerów i śledczy poszukiwali Thompsona.
To największe poszukiwanie w historii Malezji. Ale nie znaleziono ani jednego śladu wskazującego na to, co mogło się mu przydarzyć! Bardzo dziwne!

Nowoczesna galeria sztuki

galeria sztuki w domu Jima Thomsona

Część domu, stylizowana jest na nowoczesną galerię sztuki. Ma to ciekawy klimat, chodź osobiście na mnie większe wrażenie zrobiły tradycyjne domy.

Jeśli wybierasz się do Tajlandii to koniecznie sprawdź moje inne artykuły opowiadające o podróżach z tego kraju.
Polecać Ci wybrać się do Ayutthaya położonej niedaleko od Bangkoku.- Jak dojechać z Bangkoku do Ayutthaya