Nowe Zoo w Poznaniu to drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, który rozciąga się na blisko 120 hektarach malowniczego terenu leśnego, wzbogaconego o sześć stawów o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów. Ogród zoologiczny słynie z bogatej kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która jest jedną z najbogatszych w Europie. Nowe Zoo zostało otwarte w setną rocznicę powstania Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej.

Historia i Rozwój Nowego Zoo w Poznaniu

żyrafa na wybiegu - nowe ZOO w Poznaniu

Początki i Pierwsi Mieszkańcy

Pierwsze zwierzęta, które zamieszkały w Nowym Zoo, to jelenie europejskie, daniele, wielbłądy, lamy i gwanako andyjskie. W 1995 roku, Nowe Zoo wzbogaciło się o pierwszy w Polsce Pawilon Zwierząt Nocnych oraz sprowadzono nosorożca, co było znaczącym wydarzeniem w historii ogrodu. W 2008 roku oddano do użytku pawilon słoniarni, który jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych w Europie. W 2013 roku zwiedzający mogli podziwiać rysie europejskie na nowym, obszernym wybiegu. W 2021 roku zrealizowano budowę dwukondygnacyjnego pawilonu dla żyraf i nosorożców.

niedźwiedź - nowe zoo w Poznaniu

Innowacyjne Pawilon zwierząt nocnych

Pawilon Zwierząt Nocnych, otwarty w 1995 roku, był pierwszym tego typu obiektem w Polsce i do dziś jest uznawany za jeden z najlepszych w kraju i Europie. W pawilonie odwrócono cykl dobowy dla blisko 20 gatunków rzadkich zwierząt, co pozwala zwiedzającym obserwować ich nocne aktywności w ciągu dnia. Obecnie w pawilonie mieszka kilkadziesiąt zwierząt reprezentujących około 20 gatunków. Do nowych mieszkańców pawilonu należą kanguroszczurnik pędzloogonowy i kitanka lisia, oba prowadzące nocny tryb życia.

pawilon zwierząt nocnych w nowym zoo w Poznaniu

Atrakcje i Ciekawostki w Nowym Zoo w Poznaniu

Różnorodność Zwierząt i Programy Ochrony

Nowe Zoo w Poznaniu jest miejscem, gdzie można spotkać wiele zagrożonych wyginięciem gatunków, takich jak kowari, lwiatka złotogłowa, kazuar hełmiasty, jeleń baweański, świnia wisajska, jeleń Alfreda, jeleń milu, zebra Grevy’ego, żyrafa Rothschilda, tygrys syberyjski, słoń afrykański, suseł moręgowany, żubr, norka europejska, perewiazka i małpiatka lori. Zoo prowadzi również program odtwarzania populacji zwierząt w środowisku naturalnym.

dbanie o zdrowie zwierząt - zabawna tabliczka - nowe ZOO w Poznaniu

Fort III i Kolejka Maltanka

W 1992 roku, w uznaniu dokonań, poznański ogród zoologiczny został wpisany do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (EAZA). Na terenie Nowego Zoo znajduje się także zabytkowy Fort III, będący częścią fortyfikacji Twierdzy Poznań. Zwiedzający mogą korzystać z kolejki parkowo-ogrodowej, która ułatwia zwiedzanie rozległego terenu.

Fort III w Poznaniu - w nowym ZOO

Edukacja i Rozrywka w Nowym Zoo w Poznaniu

Atrakcyjne Miejsca i Zajęcia Edukacyjne

Nowe Zoo w Poznaniu oferuje nie tylko możliwość obserwacji zwierząt, ale również edukację i rozrywkę. Wśród atrakcji znajduje się park linowy Zoolandia, zlokalizowany w pobliżu Fortu III i pawilonu zwierząt nocnych. Dla zwierząt stworzono azyle, takie jak słoniarnia, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Nowe Zoo posiada także nowoczesne centrum edukacyjne.

słoń na wybiegu w Nowym ZOO w Poznaniu

Ceny Biletów i Godziny Otwarcia

Bilet normalny do Nowego Zoo kosztuje 45 zł w dni powszednie i 55 zł w weekendy oraz święta. Bilet ulgowy można nabyć za 30 zł w dni powszednie i 35 zł w weekendy oraz święta. Bilet rodzinny to wydatek 80 zł w dni powszednie i 115 zł w weekendy oraz święta. Karnet roczny, który jest imienny i upoważnia do wstępu tylko w dni powszednie, jednokrotnie w ciągu danego dnia, kosztuje 100 zł lub 200 zł dla 3 osób. W sezonie zimowym (listopad-luty) ceny biletów są niższe: 15 zł dla każdego.

różowe flamingi w nowym Zoo w POznaniu

Kolejka Parkowa Maltanka

Kolejka Maltanka to wąskotorowa kolejka turystyczna, która kursuje od 1972 roku. Jej trasa ma długość niespełna 4 km i prowadzi od ronda Śródka do Nowego Zoo. Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce i jedyną z semaforami świetlnymi oraz automatycznie sterowanymi zwrotnicami. W soboty i święta bilety na przejazd Maltanką kosztują 10 zł (ulgowy) oraz 14 zł (normalny), a bilet rodzinny jednorazowy to wydatek 45 zł. W sezonie letnim, poza okresem wakacyjnym, kursy odbywają się w środy, czwartki i piątki oraz w weekendy. W okresie wakacyjnym kolejka kursuje codziennie.

małpa za szybą w Poznańskim ZOO

Podsumowanie: Nowe Zoo w Poznaniu jako Miejsce Edukacji i Zabawy

Nowe Zoo w Poznaniu to nie tylko ogromna różnorodność zwierząt, ale również miejsce z bogatą historią i atrakcjami, takimi jak Fort III i kolejka Maltanka. Wizyta w Nowym Zoo to doskonała okazja do połączenia edukacji z rozrywką, a także do przeżycia niezapomnianych chwil w otoczeniu przyrody i historii. Ceny biletów oraz godziny otwarcia pozwalają na elastyczne planowanie wizyty, a kolejka Maltanka oferuje wyjątkową podróż do zoo, dostarczając dodatkowych wrażeń.

Czy nowe ZOO w Poznaniu to najlepsze zoo w Polsce? Moim zdaniem na pewn orobi wrażenie i warto zarezerwować sobie dobrych kilka godzin na zwiedzenie całego.
Po wizycie w tym miejscu daj znać jakie jest Twoje zdanie.