Stare Zoo w Poznaniu, jedno z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, ma swoje początki w 1871 roku. Grupa mężczyzn, jako żart na 50-te urodziny kolegi, kupiła zwierzęta. Oficjalnie otwarte dla publiczności w 1874 roku, Stare Zoo, znane również jako Zwierzyniec, jest drugim tego typu obiektem w Polsce po Wrocławiu i jednym z najstarszych na świecie. Zlokalizowane w centrum Poznania przy ulicy Zwierzynieckiej, zoo zajmuje obszar 5,24 ha. Od swojego powstania działa bez przerw, co czyni go najstarszym działającym nieprzerwanie polskim ogrodem zoologicznym.

Przed II Wojną Światową, Stare Zoo było domem dla blisko 1200 zwierząt z ponad 300 różnych gatunków. Po wojnie władze polskie przejęły zoo, które liczyło wówczas 243 zwierzęta. W 1972 roku Stare Zoo zostało wpisane do rejestru zabytków. W 2009 roku teren zabytkowego Starego Zoo został udostępniony jako ogólnodostępny park z bezpłatnym wstępem.

historia starego zoo w Poznaniu

Atrakcje Starego Zoo w Poznaniu

Stare Zoo w Poznaniu prezentuje zwierzęta udomowione, takie jak kuce szetlandzkie, owce bretońskie, kozy, osły, kury zielononóżki, oraz mniejsze gatunki zwierząt egzotycznych, w tym lemury katta, lemury czerwonobrzuche, łabędzie czarne, dzioborożce trąbiące, argusy malajskie, koczkodany diana, gibony siamang, kapucynki czubate i talapoiny. W 2012 roku otwarto Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, gdzie prezentowane są gady, płazy i ryby, w tym zagrożone wyginięciem warany z Komodo; wejście do tego działu jest odpłatne. W 2021 roku otwarto pawilon dla żółwi lądowych i wodnych, zrealizowany w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego.

mapa starego zoo w Poznaniu

Stare Zoo może pochwalić się historycznymi sukcesami hodowlanymi, takimi jak rozmnożenie w warunkach wiwaryjnych papug ar ararauna oraz wyklucie zagrożonych wyginięciem żółwi promienistych z Madagaskaru. Na terenie ogrodu znajduje się również pomnik upamiętniający zasługi Roberta Jaeckla, który kierował ogrodem w latach 1881-1907.

jaszczurka w płatnej części starego zoo w Poznaniu

Grota w starym ZOO w Poznaniu

Charakterystyczne miejsce, które oprócz historii i ciekawostek pokaże nam jak kiedyś trzymano niedźwiedzie. Na szczęście świadomość się zmieniła i w nowym ZOO mają one znacznie więcej miejsca.

tablica z historią starego zoo i klatek dla niedźwiedzi w Poznańskim starym zoo

Nowe ZOO w Poznaniu

W 1974 roku, w setną rocznicę powstania Starego Zoo, otwarto Nowe Zoo, które jest drugim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Położone na Białej Górze w pobliżu Jeziora Maltańskiego, zajmuje obszar 117 ha. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych i sów oraz prezentuje rzadkie gatunki zwierząt, takie jak nosorożec biały czy pantera śnieżna. Zwierzęta są eksponowane na rozległych wybiegach, które starannie odwzorowują ich naturalne warunki życia.

Godziny Otwarcia i Ceny Biletów

Obydwa ogrody zoologiczne w Poznaniu są otwarte przez cały rok, z różnymi godzinami otwarcia w zależności od sezonu. Wejście do Starego Zoo jest bezpłatne, z wyjątkiem Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych. Ceny biletów do Nowego Zoo są zróżnicowane w zależności od dnia tygodnia, miesiąca oraz rodzaju biletu, z regularnymi promocjami na bilety.

Stare ZOO w Poznaniu – jak dojechać?

Do starego ZOO w Poznaniu łatwo można dojechać komunikacją miejską, rowerem lub samochodem.
Możesz wysiąść na przystanku rondo kaponiera, bo tutaj dojeżdżają większość tramwajów z różnych części miasta, a następnie podejść kawałeczek pieszo.
Parking przy starym ZOO w Poznaniu znajduje się zaraz przed wejściem, jednak jest on mały – około 20 miejsc.

Podsumowanie

Stare Zoo w Poznaniu, z jego bogatą historią i różnorodnymi atrakcjami, stanowi ważny element kulturowy i edukacyjny miasta. To miejsce łączy tradycję z nowoczesnością, oferując zarówno mieszkańcom, jak i turystom możliwość bliskiego kontaktu z naturą i światem zwierząt.