Jaskinie Batu Kuala Lumpur to jedno z topowych miejsc wartych odwiedzenia. Z pewnością znajdziesz je w każdym przewodniku. Jednak jak najlepiej się tu dostać, na co zwrócić uwagę i dlaczego uważać na małpy? To zdradzę Ci w tym artykule wraz z kolorowymi zdjęciami z wyprawy.

1. Jaskinie Batu Kuala Lumpur – jak dojechać?

Z mojego hotelu w centrum miasta mapa pokazywała mi około 9km, więc postanowiłem dojść tam pieszo. Trasa nie była trudna kondycyjnie, po drodze można zobaczyć kilka ciekawych miejsc obrazujących jak zyją lokalni ludzi, z domieszką tradycji i nowoczesności.
Jedynym utrudnieniem był brak chodnika przy drodze szybkiego ruchu… Dlatego jeśli planujesz tam się wybrać z dziećmi lepiej wybierz inną opcję transportu.

Możesz tam się dostać bezpośrednio kolejką, lub zamówić Grab’a za około 30zł z centrum. Ja zdecydowałem się an powrót koleją za 8zł co centrum miasta.

2. Na co zwrócić uwagę?

Gdy już dotrzesz na miejsce, to tak na prawdę są 3 miejsca, na które musisz zwrócić uwagę. Zacznijmy od najbliższego patrząc od strony dworca.

Kolorowe jaskinie z rzeźbami

Posągi znajdujące się tutaj przypominają chwilami nieco sceny odgrywane w żłóbkac, które można spotkać u nas w kraju. Jednak tutaj jest tego znacznie więcej i warto chwilami się zatrzymać i poczuć klimat tego miejsca.

Kolejną atrakcją tej jaskini są ciemne korytarze z wirującymi światłami. Pobudzają one zmysły i zdecydowanie można się tu poczuć jak w innym wymiarze.

kolorowo oświetlona jaskinia w Batu Caves

Jest to jedyna płatna atrakcja z tej listy. Wejście kosztuje około 10zł.

Kolorowa świątynia pełna małp

Zaraz obok znajduje się niewielka lecz niesamowicie kolorowa świątynia. Do tej pory jeszcze takiej nie spotkałem, dlatego zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Dodatkowo w jej okolicy, a także po jej terenie biegają małpy.

Świątynia z kolorowymi schodami i wielkim pomnikiem Murugana

Jaskinie Batu Kuala Lumpur to niesamowite miejsce!
Na koniec wisienka na torcie, czyli wielki pomnik Murugana z charakterystycznymi kolorowymi schodami, które prowadzą w głąb jaskini. Schody są dość wąskie (około 3/4 mojej niewielkiej stopy 🙂 ), jednak jeśli jednocześnie nie próbuje się tą samą trasą wspinać i schodzić wielu turystów to jest bezpiecznie.

3. Uważaj na małpy!

Jest ich szczególnie dużo w okolicy kolorowej świątyni, a także na schodach prowadzących do góry – Jaskinie Batu Kuala Lumpur.
Wyglądają słodko jednak potrafią zaatakować lub chcieć coś ukraść.
Dlatego najlepiej ich nie kusić i lepiej zdjąć czapkę, okulary i mieć oczy dookoła głowy.

rodzina małp siedząca na schodach Batu Caves Kuala Lumpur

Jeden pan do którego zaczęło biec kilka małp zrobił szybki ruch rękoma do góry, tupnął nogą i wydał głośny dźwięk w stylu „kssszzzz, alalala” i małpa w podskokach uciekła.

Podsumowanie

Uważam, ze Jaskinie Batu Kuala Lumpur to miejsce obowiązkowe do odwiedzenia podczas wizyty w stolicy Malezji. Można się tu stosunkowo łatwo dostać a miejsce jest na prawdę niesamowite!
Wybierasz się w to miejsce? – Napisz komentarz jeśli masz pytanie. 🙂