Witajcie! Jeśli planujecie podróż do Bali, to świetnie trafiłeś. Spędziłem tam 2 miesiące i chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami oraz poradami na temat tego, co zabrać ze sobą do tego pięknego miejsca. Bali to raj na ziemi, ale warto być dobrze przygotowanym na różne sytuacje. W tej krótkiej przewodniku podzielę się z Wami listą 10 niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w Waszym bagażu. Bądźcie gotowi na wszystko i cieszcie się niezapomnianym pobytem na Bali!

Paszport i kopie dokumentów na wszelki wypadek

pamiętaj o kopii dokumentów wyjeżdżając do Azji!

Najważniejszą rzeczą, którą powinniście zabrać ze sobą na Bali, jest oczywiście paszport. Bez niego nie będziecie mogli wjechać na wyspę. Ponadto, zawsze warto mieć przy sobie kopie dokumentów, w przypadku zgubienia oryginałów. Skan paszportu oraz innych ważnych dokumentów przechowujcie w bezpiecznym miejscu, na przykład w chmurze lub na pendrivie. W razie potrzeby będziecie mieć dostęp do swoich danych i będziecie mogli szybko załatwić wszelkie formalności.

Gotówka

W większości miejsc na Bali dostępne są bankomaty, które wypłacają pieniądze bez prowizji. Niemniej jednak, warto mieć przy sobie trochę gotówki jako rezerwę lub na wypadek awaryjnej sytuacji.
Zalecam zabrać ze sobą przynajmniej 100-200 dolarów, co pozwoli Wam czuć się bezpieczniej.
W niektórych miejscach na wyspie płatności kartą mogą nie być akceptowane, dlatego warto mieć przy sobie trochę gotówki.

co warto zabrać na Bali - weź gotówkę najlepiej dolary 100-200$

Leki

Bali co zabrać ze sobą - koniecznie weź leki przeciwbólowe, na alergię i coś na sen.

Zawsze warto mieć przy sobie apteczkę podróżną, zwłaszcza podczas wyjazdu na Bali. W razie nagłej potrzeby będziecie mieli pod ręką niezbędne leki.
W apteczce powinniście mieć co najmniej leki przeciwbólowe, leki na alergie oraz coś na sen. Warto przygotować się na zmianę strefy czasowej i ewentualny jet lag. Dobrze wyspać się po długiej podróży to podstawa, aby móc cieszyć się swoim pobytem na Bali.

Krem do opalania

Bali jest znane z wysokich temperatur i silnego promieniowania słonecznego. Słońce może być naprawdę palące, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą krem do opalania. Nie zapomnijcie ochronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wybierajcie krem z wysokim filtrem, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę.
Pamiętajcie również o regularnym nakładaniu kremu, szczególnie po kąpieli w oceanie.

Odpowiednie obuwie

Biorąc pod uwagę wysokie temperatury na Bali, zazwyczaj polecam noszenie sandałów lub klapek.
Jednak jeśli planujecie wspinaczkę po górach lub zdobycie szczytu wulkanu, warto zabrać ze sobą pełne buty.
Odpowiednie obuwie zapewni Wam bezpieczeństwo i wygodę podczas trudniejszych wędrówek.
Nie zapomnijcie o tym, aby wygodnie się poruszać i cieszyć się pięknem wyspy.

odpowiednie buty do wspinaczki po górach na Bali

Spray na komary

Komary są powszechnymi gośćmi na Bali, dlatego warto zabrać ze sobą skuteczny spray przeciwko owadom. Wybierajcie produkt o silnym działaniu, aby ochronić się przed ukąszeniami i możliwością przeniesienia chorób.
Nie zapomnijcie o regularnym stosowaniu sprayu, szczególnie podczas wieczornych spacerów lub snu na świeżym powietrzu.

Przeciwdeszczowy płaszcz

Na Bali nieczęsto pada deszcz, a jeśli już to zazwyczaj jest to krótkotrwałe opady. Mimo to, warto zabrać ze sobą przeciwdeszczowy płaszcz. Deszcz może niespodziewanie pojawić się w najmniej spodziewanych momentach i zepsuć Wam nastroje.
Przeciwdeszczowy płaszcz zajmuje niewiele miejsca w bagażu i może okazać się niezastąpiony w nagłej ulewie. Przygotujcie się na każdą pogodę i nie pozwólcie, aby zaskoczyła Was deszczowa chmura.

Karta płatnicza

wiele kart kredytowych - czy płatności kartą na Bali są możliwe?

W większości miejsc na Bali płatności bezdotykowe telefonem nie są jeszcze popularne. Dlatego warto mieć przy sobie kartę płatniczą.
W niektórych miejscach akceptowane są płatności tylko kartą fizyczną.
Upewnijcie się, że Wasza karta działa i jest wystarczająco obciążona, aby móc płacić za wszelkie zakupy czy usługi, które Was interesują. Pamiętajcie również o bezpieczeństwie swojej karty i nie udostępniajcie jej nikomu.

Bluza z kapturem

Na Bali panuje gorący klimat przez większość czasu, nawet w nocy. Jednak w niektórych sytuacjach może być chłodno, na przykład podczas wspinaczki po górach w nocy lub podczas podróży do innych krajów. Dlatego warto zabrać ze sobą lekką bluzę z kapturem, która zapewni Wam ciepło w chłodniejszych momentach.

Power Bank

power bank jest niezbedny podczas wyprawy na Bali

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą, którą powinniście zabrać ze sobą na Bali, jest power bank.
Wyspa ta oferuje wiele pięknych miejsc do fotografowania i eksploracji, dlatego Wasze urządzenia elektroniczne mogą szybko się rozładować.
Aby nie stracić możliwości wykonywania zdjęć czy korzystania z nawigacji, warto mieć przy sobie przenośne źródło zasilania. Power bank pozwoli Wam naładować Wasze urządzenia w dowolnym miejscu i czasie, dzięki czemu nie przegapicie żadnej atrakcji na Bali.

Bali co zabrać ze sobą – podsumowanie

Podsumowując, Bali to niesamowite miejsce, które warto odwiedzić.
Pamiętajcie, o mojej liście co zabrać na Bali. Weźcie ze sobą niezbędne rzeczy, które pomogą Wam cieszyć się swoim pobytem na wyspie.
Warto mieć przy sobie paszport i kopie dokumentów, trochę gotówki na wszelki wypadek oraz leki, aby radzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami.
Nie zapomnijcie o kremie do opalania, odpowiednim obuwiu, sprayu przeciwko komarom oraz przeciwdeszczowym płaszczu. Pamiętajcie również o karcie płatniczej, bluzie z kapturem i power banku.
Bądźcie gotowi na wszystko i cieszcie się niezapomnianym pobytem na Bali!
I oczywiście, nie zapomnijcie o stylizacji i stroju kąpielowym – przecież nie można być na Bali i nie skorzystać z oceanu!

Udanych wakacji! 🙂

Wybierając się na rajską wyspę Bali, przeczytaj również: